Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Kadar Sürer?

Gebelik, yumurta ve sperm hücresinin karşılaşması sonucu gerçekleşen döllenme olayı sonrası annenin doğuma kadar geçirdiği evredir. Gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için annenin hafta hafta gebelik takibi yapılmalı, bebeğin gelişimi de bu takip sırasında kontrol edilmeli. Anne adayı gebe olduğunu anladığı andan itibaren düzenli olarak gebelik kontrolünü yaptırmalı, doktor tarafından gerekli görülen testleri yaptırmalı, beslenmesinden fiziksel aktivitesine kadar yaşam tarzını bu yeni sürece göre tekrar gözden geçirmelidir.

Gebelik Belirtileri

Gebeliğin en önemli belirtisi hiç kuşkusuz adet gecikmesidir. Düzenli adet döngüsüne sahip olan sağlıklı kadınlarda adet gecikmesi en önemli gebelik belirtisidir. Adet geciktiğinde mutlaka gebelik testi yapılmalı. Gebelik testi evde yapılabilir ya da bir sağlık merkezine başvurarak da yapılabilir. İdrar ve kan testi olmak üzüre iki tür gebelik testi vardır. İdrar testi gebeliğin ilk günlerinde kesin sonuç vermeyebilir. Ancak kan testi yüzde yüz kesin sonuç verir. Test sonucunda gebelik tespit edilmiş ise annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için ay ay hamilelik kontrolü olması gerekir. Bu kontrollerde bebeğin gelişimi ve annenin sağlık durumu düzenli olarak takip edilir. Gebeliğin ilk aylarında kontroller aydan aya yapılır. Son aylarda ise genellikle anne 15 günde bir kontrole çağrılır. Eğer gebelik riskli ise o zaman kontroller daha sık yapılır.

Gebelik oluşması ile birlikte, adet gecikmesi dışında göğüslerde hassasiyet, renk değişimi, mide bulantısı, aşerme, baş dönmesi, uyku hali, yorgunluk gibi belirtiler de görülür.

Gebelik Süresi

Gebelik 40 hafta sürer. Yani 280 günlük bir süre sonunda bebek dünyaya gelir. Halk arasında gebelik süresi 9 ay 10 gün olarak tabir edilir. Tıbbi hesaplamada gebeliğin başlangıç tarihi annenin son adet tarihinin ilk günü olarak kabul edilir. Hafta hafta gebeliktakvimine göre tüm gebelikler 40 hafta sürmeyebelir. Bazen bebek iki hafta erken ya da iki hafta geç de dünyaya gelebilir.

Gebelik süresince annenin kendine dikkat etmesi gerekir. Düzenli yürüyüş ve doğumu kolaylaştıracak nefes egzersizleri yapmalı. Gebe olmak çok fazla kilo almayı gerektirmez. Gebelikte alınan fazla kiloların doğumu zorlaştırdığı unutulmamalıdır.