Nem Kurutma Cihazı
Nem, havada bulunan su buharıdır. İdeal nem seviyesinin üzerinde ya da altında neme sahip olan ortamlar hem sağlık açısından hem de yaşam kalitesi açısından uygun değildir. Nemin fazla olduğu ortamlarda nem kurutma cihazı kullanılarak fazla nem kurutulmalıdır. Nemsiz ve kuru ortamlarda ise nemlendirme cihazları kullanılarak ortamın havası ideal nem seviyesine kavuşturulmalıdır.
İdeal Nem Seviyesi Nedir?
Bir ortamda ve havada bulunan nem seviyesinin yüzde 40 ila yüzde 50 arasında olması gerekir. Buna ideal nem seviyesi denir. İdeal seviyenin üzerinde su buharı barındıran ortamda rutubet problemine bağlı birçok sorun yaşanır. Rutubet yüzeylerde, zeminde, eşyalarda, giysilerde ıslaklığa neden olur. Zamanla bu ıslaklık nedeniyle ortamda küflenmeye ve bu küflenmeye bağlı olarak ağır bir koku oluşur. Eşyalar yoğun su buharı nedeniyle tahrip olur, çürümeye başlar. Duvar ve beton yüzeylerin en büyük düşmanlarından birisi de yine nemdir. Betonun içten içe çürümesine neden olan rutubetle baş edebilmek için nem kurutma cihazı ile ortamda bulunan nemin kurutulması gerekir. Özellikle kış aylarında daha yoğun şekilde görülen nem sorunu ile profesyonel mücadele edilmediği takdirde hem maddi kayıplar yaşanır hem de insanların yaşam kalitesi düşer.
Nem Kurutma Cihazı Nasıl Çalışır
Nem kurutma cihazı 4500 metreküp gibi büyük hacimli alanlarda kullanıldığı gibi 400 metreküp gibi küçük hacimli alanlarda da kullanılan, ortamdaki nemi kısa sürede kurutarak ıslaklık problemi ile profesyonel olarak mücadele eden, özel olarak tasarlanmış teknolojik cihazlardır. Bu cihazlar konutlarda, ofislerde, müze ve arşivlerde, kapalı yüzme havuzlarında, seralarda, gıda ve endüstriyel hammadde depolarında, dolumhanelerde, ilaç endüstrisinde, üretimhanelerde, fabrikalarda... kullanılır. Kuruumu oldukça kolay olan cihaz yoğun nem içeren havayı çekerek içinde bulunan su buharını hazneye hapseder. Su buharı burada yoğuşarak suya dönüştürülür ve tahliye edilir. Özellikle inşaatlarda ihtiyaç duyulan hızlı kurutma işlemi inşaat kurutma makinaları ile gerçekleştirilebilir. Son yıllarda kullanımı yaygınlaşan inşaat kurutma makinaları sayesinde sektörel büyüme hızlanmıştır. Bu cihazlar sayesinde firmaların zaman ve iş gücü kaybı en aza inmiştir. Bu nedenle günümüzde pek çok inşaat firması profesyonel kurutma yapan bu cihazları kullanmayı tercih etmektedir.